Foto: se svolením SpaceX

Společnost SpaceX slaví úspěch – dosáhla zisku 55 milionů dolarů

I přes každoroční ztráty se společnosti SpaceX v prvním čtvrtletí letošního roku podařilo dosáhnout zisku. Je to o to překvapivější, jelikož její náklady stále rostou, protože společnost pokračuje ve výdajích na vývoj rakety Starship, která dosud nevzlétla.

Soukromá vesmírná společnost dosáhla v prvním čtvrtletí zisku 55 milionů dolarů při příjmech 1,5 miliardy dolarů v roce 2023, uvedl deník The Wall Street Journal. V letošním roce pomáhají společnosti dosáhnout zisku příjmy z provozu rakety Falcon 9 a satelitního internetu Starlink.

Předloni SpaceX ohlásila zvýšení svých nákladů z 3,3 miliardy dolarů v roce 2021 na 5,2 miliardy dolarů v roce 2022. Příjmy společnosti se však zdvojnásobily na 4,6 miliardy dolarů, což podle dostupných dokumentů snížilo roční ztrátu SpaceX na 559 milionů dolarů v roce 2022 z 968 milionů dolarů v roce 2021. Z dokumentů také vyplynulo, že v letech 2021 a 2022 společnost utratila celkem 5,4 miliardy dolarů za nákupy nemovitostí a zařízení a také za výzkum a vývoj, z nichž část šla na vývoj lodi Starship, ačkoli v dokumentech není uvedena přesná částka.

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX uskutečnila v roce 2022 rekordních 60 startů a nemá nouzi o zakázky. Společnost SpaceX také zvýšila cenu za cesty na oběžnou dráhu na palubě Falconu 9 v roce 2023 přibližně o 8 %, přičemž jeden start nyní stojí 67 milionů dolarů.

Budoucí vývoj společnosti SpaceX ale nyní do velké míry závisí na úspěšném letu rakety Starship, která stále zůstává na zemi po svém nepříliš ideálním zkušebním letu, kdy raketě selhalo několik motorů a byla donucena k samozničení. Společnost nedávno předložila Federálnímu úřadu pro letectví (FAA) závěrečnou zprávu o nehodě, což je klíčový krok k tomu, aby mohl úřad dát společnosti SpaceX zelenou k dalšímu startu rakety Starship.

SpaceX má s NASA uzavřenou smlouvu v hodnotě 2,89 miliardy dolarů na využití rakety Starship při přistání lidí na Měsíci do konce roku 2025 v rámci mise Artemis 3 a poté znovu pro Artemis 4 v roce 2028.

Zdroj: gizmodo.com