Foto: se svoelním Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic dokončila svůj první komerční let do vesmíru

Společnost Virgin Galactic po více než deseti letech příprav úspěšně dokončila svůj první komerční let. Po startu na palubě mateřské lodi VMS Eve dosáhla kosmická loď VSS Unit výšky přibližně 84 km, tedy zhruba hranice vesmíru. Let netrval dlouho, jelikož přistála o téměř 15 minut později na základně společnosti Spaceport America poblíž Truth or Consequences v Novém Mexiku, a dokončila tak výzkumnou misi Galactic 01.

Prvním klientem společnosti byla italská vláda, která měla za cíl provádět výzkum v mikrogravitaci. Na palubě byli plukovník letectva Walter Villadei, poručík letectva a letový chirurg plukovník Angelo Landolfi a Pantaleone Carlucci, člen výzkumné rady působící jako letový inženýr a specialista na užitečné zatížení. Unity pilotovali podplukovník amerického letectva ve výslužbě Michael Masucci a Nicola Pecile, na palubě byl také školitel společnosti Virgin Galactic Colin Bennett.

Před tímto komerčním letem uskutečnila společnost Virgin Galactic celkem pět letů do vesmíru s posádkou, přičemž poslední se uskutečnil koncem května se čtyřmi zaměstnanci na palubě. Společnost si však prošla mnoha útrapami, než se do tohoto bodu dostala. Po několika úspěšných testech svého kosmického letounu SpaceShip Two na palubě mateřské lodi WhiteKnightTwo v roce 2013 došlo v roce 2014 k havárii letounu VSS Enterprise, při níž zahynul druhý pilot a hlavní pilot byl vážně zraněn. Letové zkoušky byly obnoveny klouzavým testem VSS Unity v roce 2016 a loď se nakonec dostala do vesmíru v roce 2018. První let společnosti s plnou posádkou se uskutečnil v roce 2021, komerční lety však byly z různých důvodů dále odkládány (naposledy kvůli problémům při modernizaci mateřské lodi VMS Eve).

Z finančního hlediska byl start pro společnost Virgin Galactic klíčový. Společnost, která dosud neměla žádné platící zákazníky, po léta prodělávala, včetně více než 500 milionů dolarů jen v roce 2022. Nyní společnost inzeruje letenky za 450 000 dolarů, dříve si stanovila cíl mít před prvním komerčním startem 1 000 rezervací.

Hlavním soupeřem Virgin Galactic v závodě o suborbitální vesmírnou turistiku je společnost Blue Origin, která místo letadla používá konvenční raketu. Generální ředitel společnosti Blue Origin Jeff Bezos prohlásil, že Virgin Galactic nedokáže poskytnout skutečný zážitek z vesmírného letu ve srovnání se systémem Blue Origin, který dosahuje výšky až 100 km, tedy za Kármánovu hranicí, která se často používá jako označení začátku vesmíru.

Dalším konkurentem je společnost SpaceX, která nabízí zcela odlišný zážitek – její raketa Falcon 1 a kapsle Crew Dragon vynesou zákazníky na skutečnou oběžnou dráhu. SpaceX dokonce dopravila soukromou posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici na desetidenní misi.

Zdroj: engadget.com