Společnosti hledají způsoby, jak využít implantáty pro bezpečnostní účely

Softwarová inženýrka Miana Windallová má pod kůží asi 25 implantátů, od obyčejných magnetů po RFID technologie. Na čtvrteční bezpečnostní konferenci DEF CON Windallová hovořila o tom, jak se o implantáty začala zajímat, a také mluvila o svých zkušenostech s jejich programováním pro osobní použití, například pro umožnění vstupu do své bývalé kancelářské budovy.

Technologie RFID umožňuje skenovací technologie, jako jsou například čipové karty do MHD. Tato relativně jednoduchá technologie byla poprvé patentována v 70. letech 20. století. RFID implantáty však stále ještě nevyužily svůj plný potenciál, uvedla Windallová. 

Přesto ale mají svá omezení. “Čipové implantáty nefungují jako v hollywoodských filmech,” řekla webu Engadget zakladatelka biohackingové firmy Dangerous Things Amal Graafstrová. “Když v jejich těsné blízkosti není žádná čtečka, tak nejsou aktivní, ani pod napětím”. To znamená, že rozsah použití RFID implantátů je dost omezený. 

Společnosti nyní hledají způsoby, jak využít implantáty RFID také jako bezpečnostní nástroje. Navíc vzhledem k tomu, že ověřování identity je stále důležitější, aby se zabránilo neoprávněnému přístupu k účtu, mohly by tyto implantáty sloužit k prokázání totožnosti uživatele. Společnosti se již delší dobu snaží nahradit dvoufaktorovou autentizaci přístupovými klíči. Ty by v budoucnu mělo být možné umístit pod kůži. 

Implantáty RFID nevyžadují schválení regulačních autorit, protože se nejedná o zdravotnické prostředky. Ačkoli se zdají být obecně bezpečné a spolehlivé, tak podle profesora na University of Colorado Boulder Harshy Gangadharbatla existují rizikové faktory, které je třeba zvážit. “Spotřebitelé by si měli být plně vědomi skrytých rizik (ochrana soukromí, skrytá reklamní sdělení) spojených s těmito technologiemi.” e 

Zdroj: www.engadget.com