Foto: se svolením Varda Space Industries

Takto vypadá návrat do zemské atmosféry z pohledu vesmírného modulu

Neuvěřitelné záběry zveřejněné společností Varda Space Industries nám zprostředkovaly, jak vypadá návrat vesmírné kapsle na Zemi, a to od okamžiku, kdy se na oběžné dráze oddělí od své nosné družice, až po její návrat a přistání na povrchu Země.

Vesmírná kapsle W-1 společnosti Varda přistála 21. února na vojenském cvičišti Utah Test and Training Range. Podle serveru Ars Technica strávila zhruba osm měsíců na nízké oběžné dráze Země, zatímco společnost čekala na vládní povolení potřebná k přistání na americké půdě. Šlo totiž o první přistání soukromého vesmírného plavidla na tomto místě.

„Tady je video, jak naše kapsle prolétá atmosférou rychlostí 25 machů, žádné rendery, jen skutečné záběry,“ zveřejnila společnost na webu X spolu s klipy ze vstupu do atmosféry. Varda také sdílela 28minutové video celé cesty W-1 na YouTube (ke shlédnutí na konci tohoto článku).

Společnost Varda, která na misi spolupracovala s firmou Rocket Lab, se snaží vyvinout minilaboratoře, které mohou na oběžné dráze vyrábět léčiva – v tomto případě lék proti HIV ritonaviru. Její kapsle W-1 byla připojena k satelitnímu zařízení Photon společnosti Rocket Lab, který podle společnosti před startem zajišťoval napájení, komunikaci a řízení výšky kapsle. Photon úspěšně dopravil kapsli na místo, na němž měla začít s návratem do atmosféry, a pak sám shořel v zemské atmosféře. Nyní po návratu se chystá farmaceutická společnost Improved Pharma analyzovat ritonavirus vypěstovaný na oběžné dráze.

Zdroj: engadget.com