Twitter vysvětluje svou politiku dvojího metru blokování příspěvků

Společnost Twitter po loňské kritice, zavedla přísnější regulaci příspěvků, které uživatelé mohou s ostatními sdílet. Je-li příspěvek agresivní, urážlivý nebo šíří nepravdivé informace Twitter jej smaže. Jak se však zdá neplatí to vždy a o všech.

Twitter je oblíbeným kanálem Donalda Trumpa, který prostřednictvím něj komunikuje téměř denně. A servítky si při tom rozhodně nebere. Už v minulosti mnozí uživatelé i novináři vyzývali k zablokování jeho účtu, tak jak by se to stalo u normálního uživatele. K tomu však došlo jen jednou a to ještě omylem.

Ve své taktice agresivní komunikace Trump pokračuje, a i přes to, že jeho výroky obsahují často polopravdy a jsou agresivní, zůstávají přístupné veřejnosti. V minulém týdnu prostřednictvím Twitteru Trump opakovaně hrozil Severní Korei, což vedlo k další eskalaci napětí mezi oběma zeměmi.

Twitter ve svém blogovém příspěvku nazvaném „Word Leaders on Twitter“ připustil, že pro některé uživatele platí jiná pravidla, něž pro jiné. Týká se to především politiků a vůdčích osobností. Podle vyjádření společnosti, by omezování těchto příspěvků mohlo vést k tomu, že by se veřejnost nemusela dozvědět některé důležité informace. Připouští však, že dodržování pravidel bude vyžadovat od všech uživatelů, čímž si nechává otevřenou teoretickou možnost zablokování účtu kohokoli včetně Donalda Trumpa.

Twitter také odmítá, že by kdokoli měl v rámci sociální sítě privilegované postavení jen díky tomu, že k ní přitahuje pozornost. Sociální síť podle slov svých provozovatelů jedná ve veřejném zájmu. Blogový příspěvek se důsledně vyhýbá jakémukoli přímému pojmenování, to že se jedná o Donalda Trumpa, však z kontextu jasně vyplývá.

Proti politice Twitteru opakovaně protestuje mnoho lidí. Dvojitý metr není podle nich demokratický a staví prezidenta nad úroveň obyčejných občanů. Neomezenost, s jakou je k Trumpovi přistupováno, lze podle mnohých také vnímat jako nedostatek kritiky, jíž by si Trump, i ve svém vlastním zájmu, zasloužil.

Zdroj: blog.twitter.com washingtonpost.com