Umělá inteligence provozovaná na MIT generuje na základě fotografií portréty v klasickém malířském stylu

Největším hitem na sociálních sítích je v současnosti generování starších nebo naopak výrazně mladších fotografií. Odborníci na bezpečnost však varují, že pozadí aplikace je pochybné a její používání může vést ke ztrátě kontroly nad některými soukromými daty.

Pokud se chcete odlišit od ostatních, lépe chránit svá data a přesto toužíte vyzkoušet si na vlastní tváři možnosti umělé inteligence, existují i alternativy. Zajímavou stránkou, kterou v tomto směru můžete vyzkoušet je aiportraits.com, kterou provozuje laboratoř MIT-IBM Watson AI Lab.

Na jejím pozadí běží umělá inteligence, která má za úkol vytvářet z fotek obličejů lidí obrazy ve stylu klasických portrétů. Tato aplikace se vyškolila na 45 000 dílech a vybírá z možností vykreslení obličeje ve stylu olejových, vodových nebo inkoustových barev. Databáze zahrnuje velké množství uměleckých stylů od Rembrandta přes Titziana až po van Gogha.

Od většiny podobných nástrojů se algoritmus této AI liší v tom, že nepoužívá původní fotografii jako podklad pro vrstvení filtrů. Místo toho používá proces známý jako generative adversarial network (GAN), který vytváří obraz od samého začátku.

U každé fotografie systém navíc vyhodnotí, jaký styl by jí nejvíce seděl a v tom jej vykreslí. Hraje si tak na umělce, který některé rysy zdůrazní a jiné naopak potlačí. Výsledný obraz tak vypadá poněkud odlišně od původní fotografie, avšak podobnost s původním modelem (modely) zůstává patrná. Proč se tedy nechat omladit nebo zestárnout (navíc s rizikem) když si můžete pozvat osobního portrétistu?

Zdroj: aiportraits.com