Foto: Wyss Institute at Harvard University

Vědci vytvořili srdeční chlopeň, která roste společně s lidským tělem

Vědci vyvinuli syntetickou srdeční chlopeň, která by se v budoucnu mohla používat pro dětské pacienty. Wassův institut a John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) na Harvardu vytvořili takzvanou FibraValve. Tento implantát lze vyrobit během několika minut pomocí metody spřádání vláken, která umožňuje tvarovat jemné chlopně na mikroskopické úrovni. Ty jsou poté připravené ke kolonizaci živými buňkami pacienta. Předností tohoto typu implantátu je, že se dokáže vyvíjet (růst) spolu s pacientem až do dospělosti.

FibraValve navazuje na JetValve, umělou srdeční chlopeň z roku 2017, která byla založena na řadě podobných principů. Současná aktualizovaná verze využívá fokusované rotační tryskové zvlákňování, které umožňuje rychleji a přesněji shromažďovat syntetická vlákna, díky čemuž mohou mikro- a nanovlákna polymeru přesněji kopírovat strukturu tkáně organické srdeční chlopně. Výrobní proces trvá méně než 10 minut.

Technika rovněž využívá nový, na míru vyrobený polymerní materiál zvaný PLCL (kombinace polykaprolaktonu a kyseliny polymléčné), který může v těle pacienta vydržet přibližně šest měsíců (což je teoreticky dostatečná doba na to, aby pacientovy buňky pronikly do struktury a převzaly ji). Ačkoli byla zatím úspěšně testována pouze na ovcích, dlouhodobou vizí je, aby se výsledná organická tkáň vyvíjela spolu s růstem dětského těla.

Při testu, který vědci provedli na živé ovci, začala chlopeň FibraValve bez problémů okamžitě fungovat. Kromě toho během první hodiny pozorovali, že se na struktuře chlopně hromadí červené a bílé krvinky a bílkovina fibrin. Vědci tvrdí, že syntetická chlopeň nevykazovala žádné známky poškození nebo jiných problémů. „Tento přístup k náhradě srdeční chlopně by mohl otevřít dveře k lékařským implantátům na míru, které se regenerují a rostou spolu s pacientem,“ uvedl spoluautor Michael Peters v tiskové zprávě.

Zdroj: engadget.com