Foto: se svolením Cornell Chronicle

Vědci vyvinuli implantát pod kůži k léčbě diabetu 1. typu

Vědci vyvinuli nové implantovatelné zařízení, které má potenciál změnit způsob, jakým diabetici 1. typu dostávají inzulin. Implantát se jmenuje SHEATH (Subcutaneous Host-Enabled Alginate THread) a instaluje se ve dvou krocích. Nejdříve se pod kůži zavede nylonový katetr, který tam zůstane až šest týdnů. Za tu dobu se kolem něj vytvoří krevní cévy, které později podpoří distribuci inzulínu, který vylučuje speciální (zhruba deseticentimetrové) zařízení, jež se do prostoru umístí po vyjmutí katetru.

Techniku implantace navrhli a otestovali vědci z Cornellovy a Albertské univerzity. Minglin Ma z Cornellu, profesor biologického a environmentálního inženýrství, vytvořil v roce 2017 první implantabilní polymer nazvaný TRAFFIC (Thread-Reinforced Alginate Fiber For Islets enCapsulation), který byl navržen tak, aby se dal umístit do břicha pacienta. V roce 2021 Maův tým vyvinul ještě robustnější implantovatelné zařízení, které dokázalo kontrolovat hladinu cukru v krvi u myší po dobu šesti měsíců.

Současným problémem zařízení SHEATH je jeho dlouhodobá aplikace u pacientů. „Je velmi obtížné udržet toto zařízení dlouhodobě funkční uvnitř těla… protože zařízení blokuje cévy, ale je známo, že přirozené ostrůvkové buňky, jež produkují inzulín, jsou v přímém kontaktu s cévami, které zajišťují přísun živin a kyslíku,“ vysvětlil Ma. Implantát by však jednoho dne mohl nahradit současnou standardní léčbu diabetu 1. typu, která vyžaduje buď každodenní injekce, nebo inzulinové pumpy.

Zdroj: engadget.com