Vědcům z MIT se podařilo sestrojit letadlo bez pohyblivých součástek, využívá nabité částice

Výzkumníci z centra Massachusetts Institute of Technology (MIT) vyvinuli model letadla, jež je schopný létat bez jakýchkoliv pohybujících se částí nebo vnějšího proudění vzduchu. Podařilo se jim to za pomocí využití efektu inotového větru. Ten vzniká díky páru elektrod, které nabité částice vytváří a jejich proud vytlačují ven. Iontový vítr není ve skutečnosti žádnou novou technologií. Je znám už od šedesátých let a společnost Apple v roce 2012 uvažovala o tom, že by jej mohla využívat ke zvýšení účinnosti chlazení notebooků. Je to však poprvé, co byl iontový vítr použitý u letadla nebo jiného dopravního prostředku.

Model letadla váží pouhých 2,45 kilogramu, pokud by se však podařilo zvýšit výkon iontového generátoru, mohla by tato technologie být používána i u strojů mnohem větších což by vedlo k omezení hluku, náročnosti údržby i ekologické zátěže. Největší překážkou, jak je ostatně u současné generace elektrických dopravních prostředků běžné, zůstává baterie. Ta by potřebovala pro generování dostatečné množství nabitých částice vyvinout napětí okolo 40 000 V.

Odborníci uvažují, že by tuto technologii mohli využít pro napájení menších letounů nebo dronů nebo pro hybridní kombinovaný pohon větších letadel. Vzduch by se po průletu letadla navíc musel regenerovat (vybíjet), což by omezovalo hromadné nasazení této nové technologie.

Zdroj: technologyreview.com