Foto: Wikimedia Commons

Vesmírný teleskop Jamese Webba zachytil první snímky pásů asteroidů mimo Sluneční soustavu

Asi 25 světelných let od Země se nachází Fomalhaut, jedna z nejjasnějších hvězd na noční obloze. Trojhvězdný systém Fomalhaut zaujal astronomy již před několika desetiletími, ale teprve nyní se jej daří lépe poznat díky vesmírnému dalekohledu Jamese Webba. Ve studii publikované v pondělí v časopise Nature Astronomy skupina vědců složená především z astronomů z University of Arizona a Laboratoře tryskového pohonu NASA tvrdí, že systém Fomalhaut je mnohem složitější.

Již od roku 1983 astronomové věděli, že 440 milionů let starý Fomalhaut je obklopen prachem a úlomky. Nečekali ale, že najdou tři různá pole úlomků obklopující hvězdu. Jedno z polí, nejbližší k Fomalhautu, je podobné pásu asteroidů naší sluneční soustavy, ale je mnohem větší. Časopis New Scientist uvádí, že vnitřní pás asteroidů Fomalhautu se rozprostírá asi sedm astronomických jednotek od hvězdy do vzdálenosti 80 astronomických jednotek. Vnitřní pás asteroidů je tedy asi desetkrát širší, než astronomové očekávali.

Nicméně ani to není nejzajímavější rys soustavy Fomalhaut. Mimo vnitřní pás asteroidů Fomalhautu se nachází druhý nakloněný pás malých těles, který by mohl poukazovat na existenci planet na oběžné dráze Fomalhautu, které astronomové dosud neobjevili.

Ještě dále od Fomalhautu se nachází vnější prstenec těles podobný Kuiperovu pásu naší sluneční soustavy. Jeho součástí je útvar, který tvůrci studie pojmenovali “Velký prachový oblak”. Není jasné, zda je tento útvar součástí soustavy Fomalhaut, ale předpokládá se, že vznikl při vzájemné srážce dvou vesmírných těles širokých více než 400 kilometrů. Podle tvůrců studie mohou kolem Fomalhautu obíhat tři nebo více planet o velikosti Uranu a Neptunu.

Zdroj: www.engadget.com