Foto: se svolením MIT

Výzkumníci z MIT vyvinuli techniku rychlého 3D tisku, která využívá tekutý kov.

Výzkumníci z MIT vyvinuli techniku rychlého 3D tisku, která využívá tekutý kov a umožňuje extrémně rychlý tisk. Tento proces dokáže vyrobit velké hliníkové součásti během několika minut, zatímco mnoho dříve existujících technik by k dokončení stejné konstrukce potřebovalo hodiny. Tato technologie již byla použita k výrobě nohou stolů, rámů židlí a podobných nábytkových dílů.

Technologie se nazývá se tisk z tekutého kovu (liquid metal printing, neboli LMP) a spočívá v nasměrování roztaveného hliníku po předem definované dráze do lůžka z drobných skleněných kuliček. Tyto kuličky rychle ztvrdnou a vytvoří 3D strukturu. Výzkumníci tvrdí, že nový proces je nejméně desetkrát rychlejší než srovnatelné techniky výroby kovů.

Je tu však jedna zásadní výhrada. Tento proces obětuje rozlišení ve prospěch rychlosti a rozsahu. Proto jej výzkumníci použili k vytváření předmětů s nízkým rozlišením, jako jsou nohy židlí, a nikoliv například složitých dílů se složitou geometrií. Výzkumníci z MIT tvrdí, že díky tomuto kompromisu je technologie stále užitečná pro vytváření „součástí větších struktur”, které nevyžadují extrémně jemné detaily. To zahrnuje výše zmíněné nábytkové díly, ale také komponenty pro stavebnictví a průmyslový design.

Navzdory snížení rozlišení jsou díly vyrobené pomocí LMP stále odolné a vydrží i následné obrábění po tisku (například vrtání). Lidé, kteří stojí za touto technologií, tvrdí, že konstrukce jsou mnohem odolnější než ty, které jsou vyrobeny pomocí aditivní výroby s drátěným obloukem, což je již existující metoda tisku kovů. Je to proto, že LMP udržuje materiál roztavený po celou dobu procesu, což snižuje pravděpodobnost vzniku trhlin a deformací.

Za zmínku také stojí, že tato metoda tisku nevyžaduje hliník. Může fungovat i s jinými kovy. Výzkumníci zvolili hliník kvůli jeho oblibě ve stavebnictví a skutečnosti, že je snadno recyklovatelný.

Zdroj: engadget.com