Foto: Pxfuel

Zákonodárci USA usilují o vytvoření komise, která by regulovala nástroje umělé inteligence

Americká vláda se konečně vyjádřila k otázce regulace generativní umělé inteligence. Američtí zástupci Ted Lieu a Ken Buck představili legislativu, s jejíž pomocí by byla vytvořena dvacetičlenná komise, jež by zkoumala způsoby, jak zmírnit rizika a možné negativní dopady AI a zároveň by chránila postavení Ameriky jako globální technologické velmoci.

Návrh zákona by vyžadoval, aby výkonná moc jmenovala odborníky z vlády, akademické obce i průmyslu, kteří by tuto studii prováděli po dobu dvou let a během této doby vypracovali tři zprávy.

„Generativní umělá inteligence může narušit společnost, od umění přes medicínu až po architekturu a mnoho různých oborů, a může nám také potenciálně uškodit, a proto si myslím, že musíme zaujmout jiný přístup,“ řekl Lieu listu Washington Post. Komisi považuje za způsob, jak dát zákonodárcům možnost pochopit fungování těchto nejmodernějších technologií.

Lieu poznamenal, že Kongres jako celek by udělal dobře, kdyby se vyhnul snaze přijmout zásadní legislativu na toto téma, dokud komise nebude mít čas na to je řádně projednat. „Jen si myslím, že potřebujeme, aby nás informovali odborníci a aby uběhl nějaký čas, než něco zásadního uzákoníme,“ řekl Lieu.

Pokud by ale došlo k dodržení všech těchto požadavků, znamenalo by to, že by se přijetí jakékoli smysluplné regulace generativní umělé inteligence ze strany Kongresu odsunulo nejdříve na rok 2027, což je příliš pozdě, jelikož jednat je potřeba již nyní. Vzhledem k tomu, jak rychle se tato technologie i možnosti jejího využití vyvinuly jen za posledních šest měsíců, budou mít zákonodárci co dělat, aby udrželi krok se změnami, které se dějí.

Zdroj: engadget.com