Foto: se svolením Amazon

Amazon posiluje svou satelitní internetovou síť pomocí vesmírných laserů

Vesmírné lasery již nejsou jen nástrojem z futuristických filmů. NASA používá vesmírné lasery ke studiu planktonu, plánuje odstřelování vesmírného smetí a Amazon je nyní hodlá využít pro satelitní síť.  Společnost oznámila, že v rámci projektu Kuiper vybudovala optické mezisatelitní spoje (OISL), které vytvoří rozsáhlou síť vysokorychlostních laserových křížových spojů. Tato technologie by mohla vést k rychlejšímu přenosu dat i do těch nejodlehlejších míst na Zemi.

V říjnu společnost Amazon vypustila dva prototypy satelitů a o měsíc později oznámila úspěšnost testů, při nichž dvojice satelitů odesílala a získávala data rychlostí až 100 gigabitů za sekundu. 

Pro úspěšné použití OISL musely laserové spoje udržovat kontakt na vzdálenost až 1616 mil a zároveň se potýkat s kosmickými loděmi pohybujícími se rychlostí 15 534 mil za hodinu.

Amazon tvrdí, že síť přenáší data o 30 procent rychleji, než to dokáží pozemní optické kabely. Navíc v podstatě každý, od pasažéra výletní lodi až po několikadenního turistu, by měl být schopen získat připojení, pokud se to podaří.

Projekt Kuiper byl zahájen v roce 2019, ale v posledních měsících zaznamenal skutečný rozmach. Po dokončení těchto úspěšných testů společnost Amazon uvádí, že projekt Kuiper zahajuje výrobu satelitů, přičemž „nasazení v plném rozsahu” začne v první polovině roku 2024. Společnost předpokládá, že ve druhé polovině roku budou již zahájeny pilotní projekty pro zákazníky. Pozoruhodné je, že společnost Amazon podepsala dohodu se společností SpaceX o rychlejším vypouštění dalších satelitů projektu Kuiper.

Zdroj: engadget.com