Foto: se svolením NASA

Astronomové objevili planetu pokrytou sopkami, na jejímž povrchu by mohla být voda

Ve studii zveřejněné v časopise Nature mezinárodní tým vědců uvedl, že objevil exoplanetu velikosti Země, o které se domnívá, že je pokryta aktivními sopkami a že se na části jejího povrchu nachází voda. Planeta LP 791-18 d se nachází asi 90 světelných let od Země v souhvězdí Poháru.

LP 791-18 d obíhá kolem červeného trpaslíka, s nímž je spojena slapovými silami, což znamená, že planeta nemá denní a noční cyklus jako Země. Místo toho je jedna část LP 791-18 d neustále vystavena slunečnímu světlu, zatímco druhá je stále ve tmě.

„Denní strana je pravděpodobně příliš horká na to, aby na povrchu mohla existovat kapalná voda. Ale množství vulkanické činnosti, o které předpokládáme, že se vyskytuje po celé planetě, by mohlo udržovat atmosféru, což by mohlo umožnit kondenzaci vody na noční straně,“ řekl Björn Benneke, jeden z astronomů, kteří planetu studují.

Soustava LP 791-18 d zahrnuje nejméně dvě další planety nazvané LP 791-18 b a c. Druhá z nich je dvaapůlkrát větší než Země a má více než sedminásobnou hmotnost. To ovlivňuje i dráhu LP 791-18 d, která se díky tomu pohybuje po eliptické dráze kolem svého slunce. Tato dráha znamená, že LP 791-18 d se deformuje při každém oběhu. „Tyto deformace mohou vytvářet dostatečné vnitřní tření, které může výrazně zahřívat nitro planety, a vyvolat tak sopečnou činnost na jejím povrchu,“ vysvětlila NASA.

„Velkou otázkou je, zda je pro život nezbytná tektonická nebo vulkanická činnost,“ uvedla spoluautorka studie Jessie Christiansen. „Kromě toho, že tyto procesy mohou potenciálně vytvořit atmosféru, mohou také vyvrhnout prvky, které by jinak klesly dolů a zůstaly uvězněné v zemské kůře, včetně těch, o kterých si myslíme, že jsou důležité pro život, jako je uhlík.“

Tým, který objevil LP 791-18 d, se domnívá, že tato exoplaneta nabízí zcela jedinečnou možnost studia atmosféry. Následovat proto bude podrobný výzkum tohoto objektu NASA, ESA a CSA.

Zdroj: engadget.com