Chatboti bojují proti obchodvání s lidmi

Prostituce je v USA, stejně jako v řadě dalších států na světě nelegální. Podle tamních zákonů je, v případě jejího prokázání, vinen nejen ten kdo službu nabízí a poskytuje, ale i ten kdo si ji zaplatí. Prostituce je dnes šířena především prostřednictvím internetu, který poskytuje anonymní prostředí a mnoha lidem tak dává pocit nepolapitelnosti. To by se mohlo nyní změnit.

V USA totiž byly totiž nasazeni chatboti, programy s umělou inteligencí, které si dokáží povídat s uživatelem, aniž by bylo poznat, že se nejedná o živého člověka. Mezi inzeráty nabízející skutečné placené erotické služby se pak nacházejí odkazy na diskuse právě s takovým chatbotem. Když potom dojde k dojednání podrobností a uživatel se musí alespoň částečně odkrýt (například sdělit svůj věk, domluvit místo, kde by se daná služba měla uskutečnit), odhalí chatbot svou pravou identitu a upozorní uživatele, že kupovat sex je zločin a mnoho žena je k prostituci nuceno a pracují v podstatě jako otrokyně.

Ačkoliv za své konání není následně zájemce o sexuální služby nijak perzekvován, zpráva ho šokuje, protože si uvědomí, že internet není anonymní natolik, aby byl nepostižitelný. Robert Beiser z organizace Seattle proti otroctví k tomu dodává „Pro někoho, kdo si myslí, že je anonymní, kdo si myslí, že může jít na internet a koupit si jinou lidskou bytost, je to velký impulz“.

Prostituce je v USA problém, protože se často odehrává na organizované úrovni a ženy jsou k ní v mnoha případech nuceny. Zacházení s nimi, podle výpovědi mnoha z nich je opravdu strašné. Navíc internet odstranil některé přirozené bloky a prostituce se díky jeho možnostem opravdu rozbujela. Boti a nebezpečí odhalení z jejich činnosti plynoucí by se mohly v budoucnu sát novou bariérou, která dokáže část zájemeců od internetové prostituce odradit.

Při programování botů, bylo nutné použít sofistikované metody počítačové lingvistiky a zároveň zkušenosti z „praxe“ od žen a mužů, kteří se v branži pohybovali. Rozhovor s chatbotem musí být maximálně autentický, aby jeho identita nebyla předčasně odhalena. Celý projekt podpořila mimo jiné společnost Microsoft.

Zdroj: bbc.com