Experiment na ISS pomůže k zajištění života lidí na Měsíci a Marsu
Čtvrtého srpna dorazila na oběžnou dráhu ISS devatenáctá zásobovací mise společnosti Northrop Grumman, která přivezla nejen věci nezbytné pro astronauty, ale také experiment, který by mohl velmi pomoci lidskému osídlení mimo naši planetu. Konkrétně mise vezla modul s hardwarem, který by mohl pomoci pochopit, jak mohou topné a klimatizační systémy fungovat ve snížené gravitaci a při extrémních teplotách, které pozorujeme na Měsíci a Marsu. Denní teploty v blízkosti měsíčního rovníku například dosahují 120 °C a v noci až -133 °C. Nejnižší zaznamenaná teplota na Zemi přitom byla -89,2 °C v roce 1983.
Hardware navrhli a sestrojili vědci a inženýři z Purdue University a Glennova výzkumného centra NASA v Clevelandu. Umožní vědcům z Purdue provést druhou část jejich experimentu Flow Boiling and Condensation Experiment (FBCE), který od roku 2021 sbírá data na palubě ISS. Již byl dokončen sběr dat pro první část studie, která se zaměřuje na měření vlivu snížené gravitace na var. A nyní se zaměří na zkoumání toho, jak funguje kondenzace v prostředí se sníženou gravitací.
„Za více než sto let jsme získali poznatky o tom, jak fungují tepelné a chladicí systémy v zemské gravitaci, ale dosud jsme nevěděli, jak fungují ve stavu beztíže,“ přiblížil cíl studie Issam Mudawar, profesor z Purdue, který má experiment na starosti.
Jeho tým publikoval více než 60 výzkumných prací o snížené gravitaci a proudění tekutin na základě dosud shromážděných dat a další připravuje. Věří, že kromě informací potřebných pro život lidí na Měsíci a na rudé planetě by jejich experiment mohl přinést i vědecké poznatky umožňující kosmickým lodím cestovat na delší vzdálenosti a doplňovat palivo na oběžné dráze.
Zdroj: engadget.com