Foto: Unsplash

Google News začíná být plný článků generovaných umělou inteligencí

Na obsah generovaný umělou inteligencí narazíte již všude na internetu. Co je ale možná překvapením, že tento typ článků najdete i na zpravodajském kanálu Google News. Tuto skutečnost odhalila společnost 404 Media, která tvrdí, že Google doplňuje tyto webové stránky i články generovanými umělou inteligencí, jež k jejich napsání používá nejrůznější zdroje. Google News přitom vždy patřil mezi kanály, které nabízejí nejnovější a nejpřesnější informace o většině témat, zejména proto je současná informace překvapením.

404 Media uvedla několik příkladů článků napsaných umělou inteligencí. Jeden z nich se týkal zpravodajského webu s názvem Worldtimetodays, který nedávno zveřejnil článek o Hvězdných válkách. Analýza článku ukázala, že byl velmi podobný článku, který dříve zveřejnila společnost Distractify. Článek Worldtimetodays obsahoval stejnou fotografii autora spolu s několika podivnými formulacemi, což je typické pro text generovaný umělou inteligencí.

S rozvojem umělé inteligence, která se stává čím dál tím dostupnější, budeme pravděpodobně stále častějšími svědky podobných článků na Google News. Zdá se, že společnost Google pravděpodobně není připravena kontrolovat všechny články, které zaplňují její zpravodajský kanál. Společnost sdělila 404 Media, že se sice snaží filtrovat spam ve Zprávách Google, ale příliš se nezabývá tím, zda článek napsal člověk nebo umělá inteligence. Zástupce společnosti Google uvedl, že jde spíše o kvalitu obsahu.

„Při hodnocení obsahu se zaměřujeme spíše na jeho kvalitu než na to, jak byl vytvořen. Automaticky generovaný obsah vytvořený primárně za účelem zvýšení návštěvnosti je považován za spam a podle našich zásad přijímáme příslušná opatření,“ stojí v prohlášení.

Společnost Google také oznámila, že obsah webových stránek na Google News je posuzován automaticky a nové články nemusí být systémem okamžitě detekovány. Společnost dodala, že jejím cílem je odměňovat originální obsah, který prokazuje odbornost a důvěryhodnost. Je ale otázkou, zda by nebylo lepší filtrovat obsah také podle toho, zda je jeho autorem umělá inteligence, nebo člověk.

Zdroj: engadget.com