Zdroj: pixabay.com

Google přidal do systému Android API pro UWB, které usnadní příchod nové technologie do smatphonů

Ultra-wideband (UWB) je technologie, která má potenciál nahradit stávající Wi-Fi nebo Bluetooth. Jde o ultraširoké pásmo, jehož minimální šířka je 500 MHz. To v praxi znamená, že UWB dokáže najednou přenést výrazně větší množství dat než Wi-Fi nebo Bluetooth. Kromě toho se může pochlubit také velmi dobrým dosahem (až desítky metrů), schopností bez problémů projít i přes překážky nebo tím, že neruší ostatní frekvenční pásma.

Ultra širokopásmové připojení (UWB) se tak v budoucnu s téměř stoprocentní jistotou stane efektivní náhradou doposud využívaných technologií pro vysokorychlostní přenos dat. A své nezastupitelné místo najde také v rámci chytré domácnosti. Hromadně se tak stane běžnou součástí výbavy smartphonů.

Vůbec prvním chytrým telefonem, který se mohl podporou technologie UWB pochlubit, byl Apple iPhone 11. Jablečnou společnost poté následoval Samsung s modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, čímž se stal prvním výrobcem, který UWB začlenil do systému Android. Podobné plány oznámila i společnost Xiaomi.

Na prudký nárůst zájmu velkých značek o tuto technologii, zareagovala i společnost Google. Ta do Android Open Source Programu (AOSP) přidala nové rozhraní pro programování aplikací (API), a to právě s ohledem na lepší podporu technologie UWB na budoucích smartphonech se systémem Android. Toto oficiální rozhraní totiž usnadní práci vývojářům, kteří budou schopni vytvářet aplikace fungující bez problémů napříč telefony s Androidem a UWB od různých výrobců.

Každopádně je potřeba připomenout, že nové API rozhraní je stále v plenkách. Zároveň nelze říci, zda bude včas připraveno pro Android 12. Podobně nelze očekávat, že nejnovější Pixel bude vybaven hardwarem UWB (i když to nelze ani zcela vyvrátit). Každopádně spíše později než dříve se změn jistě dočkáme.

Zdroj: xda-developers.com