Japonská vesmírná loď vypustila na povrch asteroidu další průzkumnou sondu

Do další fáze přešla mise japonské vesmírné lodi Hayabusa2, jejíž úkolem je průzkum a vzorkování asteroidů. Na povrch asteroidu Ryugu, vzdáleného 300 milionů kilometrů od se Země, se jí podařilo nasadit svého třetího průzkumného robota. Průzkumník jménem MASCOT má kvádrový tvar a vytvořili jej němečtí a francouzští konstruktéři. Jeho úkolem je pomalu se pohybovat po povrchu asteroidu a snímat informace o teplotě, složení a tvaru povrchu.

Jeho přistání proběhlo dva týdny poté, co Hayabusa2 vypustila na povrch asteroidu dvojici malých válcovitých průzkumných robotů. Ti se stali prvními předměty, které dokázalo lidstvo na povrch asteroidu vypustit. Oba rovery nazvané 1A a 1B nemají kola v pravém slova smyslu, místo toho využívají speciální motory, které jim dávají vnitřní hybnost a „poskakují“ po povrchu asteroidu. Jejich pohyb je velmi pomalý a je uzpůsoben náročným podmínkám asteroidu Ryugu. Ten má totiž délku necelé míle a velmi malou gravitační sílu.

Podobně jako 1A a 1B se i MASCOT přesouvá velmi pomalým skákavým pohybem, díky jeho tvaru je možné lépe upravovat jeho nasměrování a přesněji určovat čemu bude věnovat svou pozornost. Po přistání se podařilo s MASCOTem navázat spojení a on bezpečně zasílá data na Zem.

Jeho mise však neměla dlouhé trvání. Vzhledem k charakteru jeho pohybu nebylo možné umístit na něj žádné solární panely a bylo nutné, aby fungoval na baterii, její kapacita stačí maximálně na 16 hodin činnosti, avšak vědci uvedli, že mají pro robota úkoly, které mu zaberou sedm hodin práce. Je tedy jisté, že nyní mise MASCOTa už skončila.

Hayabuse2, která se dostala do pracovní pozice nedaleko asteroidu letos v létě má naplánované úkoly ještě do příštího roku. Na její palubě je navíc ještě jeden poslední rover, který loď vypustí na povrch asteroidu Ryugu.

Zdroj: theverge.com