Foto: se svolením NASA

NASA má problém s otevřením kontejneru se vzorky z asteroidu Benu, přesto jich má k analýze dostatek

NASA se pochlubila, že již zpracovala 70,3 gramů hornin a prachu, které nasbírala pomocí sondy OSIRIS-REx z asteroidu Bennu. Zajímavé je ale zejména to, že vědci z NASA ještě neotevřeli primární kontejner se vzorky, který se v září dostal zpět na naši planetu. 70,3 gramů vzorků tedy pochází zejména z povrchu kontejneru, jež se na něj nalepily náhodou, ale část také zevnitř, odkud vědci vzorky odebrali s pomocí pinzety škvírou vytvořenou roztažením víka kontejneru.

Proč kontejner zatím nebyl otevřen? Podle všeho mají vědci potíže s otevřením mechanismu TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism) a pomocí nástrojů, které mají v současné době k dispozici, nedokázali odstranit dva z jeho 35 uzávěrů.

Vědci zpracovávají vzorky ve specializovaném boxu s rukavicemi a s proudem dusíku, aby je uchránili před působením naší atmosféry a případných kontaminantů. K rozlomení spojovacích prvků kontejneru také nemohou použít jen tak nějaký nástroj. Nástroj se musí vejít dovnitř boxu a nesmí ohrozit integritu vzorků. NASA prozatím primární kontejner se vzorky zapečetila, zatímco vyvíjí postup, aby jej mohla v příštích několika týdnech otevřít.

Podle prvotní analýzy materiálu, kterou NASA zveřejnila na začátku tohoto měsíce, materiál vykazuje známky vysokého obsahu uhlíku a vody. Další studie by nám mohly pomoci pochopit, jak život na Zemi vznikl. Agentura plánuje pokračovat v analýze i v čase, kdy kontejner prozatím zůstane zapečetěný.

Zdroj: engadget.com