Foto: se svolením NASA

NASA plánuje na odvrácenou stranu Měsíce umístit teleskop, který bude zkoumat nejstarší období vesmíru

NASA ve spolupráci s Ministerstvem energetiky Spojených států pracuje na velmi ambiciózním lunárním projektu. Agentury oznámily, že vyvinou a na odvrácenou stranu Měsíce umístí radioteleskop nazvaný Lunar Surface Electromagnetics Experiment – Night (LuSEE-Night), který by měl pomoci při studiu tzv. temného věku vesmíru, nejstaršího vesmírného období.

Teploty na povrchu Měsíce ale mohou kolísat v rozmezí 120 °C až -173 °C, což může vážně narušit sběr dat a způsobit zamrznutí přístrojů. Nicméně mise LuSEE-Night nemá primárně za cíl sbírat vědecká data, ale obrovským úspěchem bude jen to, že přístroje vydrží drsné prostřední odvrácené strany Měsíce. Pokud vše dopadne dobře, bude možné tam v budoucnu nainstalovat teleskopy. Jakákoli data navíc budou vítaným bonusem.

Vzdálená strana Měsíce je ideálním místem pro umístění radioteleskopu, jakým je LuSEE-Night, protože je chráněna před neustálým přívalem rádiových vln pocházejících ze Země. Navíc Měsíc postrádá silnou ionosféru, která by také mohla rušit přicházející rádiové vlny. LuSEE-Night bude pomocí čtyř antén zachytávat rádiové signály v rozsahu 0,1 až 50 megahertzů.

Takzvaný temný věk nastal přibližně 380 000 až 400 milionů let po velkém třesku, než se začaly formovat první hvězdy a galaxie a osvětlovat vesmír. NASA tvrdí, že rádiové vlny jsou jediným důkazem tohoto období.

LuSEE-Night může odstartovat již v roce 2025 v rámci komerční mise Lunar Payload Services.

Zdroj: gizmodo.com