Nizozemští akademici vyvinuli dron, který létá jako octomilka

Nizozemští výzkumníci z laboratoře Micro Air Vehicle při Technické univerzitě Delft postavili extrémně hbitý malý autonomní okřídlený dron s názvem DelFly Nimble. Při jeho vývoji se inspirovali pohybem křídel mušky octomilky.

„Hmyzí“ dron je schopen se otočit o 90 stupňů prakticky bez ztráty rychlosti, téměř okamžitě změnit směr letu při otočkách pod úhlem nižším než 90 stupňů a provádět rychlé obraty o 180 stupňů. Létá rychlostí až 25 km/h a jeho dva páry křídel se za sekundu zatřepotají sedmnáckrát. K jeho excelentní manévrovatelnosti přispívá rozpětí křídel 33 cm a váha pouhých 29 g. Na jedno nabití uletí až 1 km, resp. se ve vzduchu udrží kolem pěti minut.

Tým akademiků jej postavil proto, aby jim pomohl pochopit letovou dynamiku octomilek. Jeho výjimečné letové schopnosti však otevírají i možnosti komerčního využití. Není to zdaleka první dron tohoto druhu, který tým postavil – vědci z laboratoře se vývoji a výzkumu letových schopností dronů inspirovaných světem hmyzu věnují již přes deset let. Nový stroj je nicméně prvním, o kterém je možné díky jeho letovým schopnostem uvažovat v souvislosti s použitím v praxi.

Podle profesora Guida de Croona, vedoucího výzkumníka laboratoře, má tento druh dronů velký potenciál pro dosud neviděné praktické uplatnění, protože je lehký, bezpečný a je schopný létat efektivněji než tradiční drony, zejména pak v menším měřítku. Svůj potenciál prý tyto drony dříve nemohly realizovat proto, že nebyly buď dostatečně agilní, nebo vyžadovaly příliš komplexní výrobní proces. DelFly Nimble podle něj používá standardní komponenty a byl postaven pomocí zavedených výrobních metod.

 

Zdroj: techspot.com