Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Samsung DeX – Když se z mobilu stane PC

9.3

Vzhled

9.0/10

Materiály

9.0/10

Využitelnost

10.0/10

Plusy

  • Praktický pomocník
  • Fullscreen aplikace
  • Použití kancelářských nástrojů

Mínusy

  • Chybí podpora NTFS

 

Mobilní divize společnosti Samsung má před většinou konkurence obrovský náskok a v téměř všech ohledech je několik kroků před ostatními. Jeden z důkazů zajímavých nápadů, které dělají z mobilů Samsung (minimálně v oblasti operačního systému Android) špičku, je dokovací stanice Samsung Dex (Desktop Experience). Ta využívá výkonu mobilních telefonů Galaxy S8 a Note osmé generace a nových možností, které přináší konektor USB-C. V naší redakci jsme měli možnost tuto stanici vyzkoušet a přinášíme vám recenzi tohoto zajímavého produktu.

Rozbalení a první dojem

Krabička se stanicí DeX je překvapivě malá. Po jejím otevření jsme v ní nalezli pouze samotný vlastní DeX a krátký návod. Nic víc v krabičce přibaleno není, neboť výrobce počítá s tím, že další nezbytné příslušenství už majitel má od svého mobilního telefonu. Aby DeX fungoval, musí se pomocí originálního nabíjecího adaptéru Samsung a USB-C kabelu připojit do napájení. Jako adaptér je opravdu nutné použít originál, který je přibalený u telefonu Galaxy S8 nebo Note 8, který dává vyšší nabíjecí napětí. S jiným adaptérem nám DeX zkrátka nefungoval.

Kromě portu pro připojení napájecího USB-C má na sobě DeX další konektory. Základem je port HDMI pro připojení monitoru, dále jsou zde dva porty USB 2.0, přes které je možné připojit myš, klávesnici nebo externí úložiště. Posledním je Ethernet port, kterým je možné stanici připojit do domácí sítě, a zajistit tak vyšší rychlost přenosu dat.

Samotná stanice připomíná svým tvarem a velikostí puk. Jako materiál pro její konstrukci slouží kvalitní plast, který je na horní výklopné straně potažen imitací kůže. Při stlačení její horní části zajede díky kloubovému uložení spodní část základny dovnitř a naopak vrchní se vyklopí ven. Výsledný tvar je vhodným pro bezpečné uložení telefonu. Ten se připojí pomocí USB-C konektoru na dně kolébky a je během práce neustále ochlazován ventilátorem, který má za svými zády. Telefon je ve stanici usazen pevně a nijak se nepohybuje. Spodní strana stanice je protiskluzová, takže nehrozí, že si telefon se stanicí nechtěně shodíte ze stolu dolů.

Velikost i váha DeXu dovolují mít jej s sebou i v pracovním kufříku nebo třeba malé kabelce. Je skladný a v zavřené poloze snese i drsnější zacházení každodenního přenášení.

Zkouška v praxi

Zapnutí stanice je naprosto jednoduché. Stačí ji mít připojenou k elektrické síti a monitoru. V momentu zasunutí telefon sám pozná, že je ve stanici, vypne displej a obraz se přepne na monitor. Ovládání nefunguje přes dotykový displej, je nutné mít připojenou myš a klávesnici.

Prostředí systému je podobné Windows, MacOS, ale nejvíce je podobné bývalému projektu s názvem Remix OS. Dole je notifikační lišta, která má v pravém dolním rohu stavové ikonky systému, které jsou v běžném prostředí systému Android umístěny nahoře stejně jako ukazatel času. V levém dolním rohu, na místě tlačítka Windows, se nachází vstup do menu, které obsahuje všechny aplikace aktuálně nainstalované v telefonu. Plocha je prázdná a je na ni možné umisťovat zástupce aplikací, soubory a mít otevřená okna s běžícími aplikacemi.

Systém DeXu plně podporuje režim multitaskingu a také možnost více otevřených oken najednou. Každý uživatel zvyklý na prostředí Windows se v UI, které nabízí stanice DeX, rychle zorientuje. Je trochu škoda, že ne všechny aplikace podporují prostředí ve fullscreenu. Některé fungují jen v okně umístěném libovolně na obrazovce, které vlastně simuluje displej telefonu.

Aplikace od Samsungu či aplikace Microsoft Office podporují fullscreen mód nebo režim libovolně velkého okna. Microsoft Office pomocí prostředí DeXu nabývá na hodnotě, protože díky němu máte v kapse mobilní kancelář, která je vždy po ruce.

Moc dobře je udělané také stavové menu, v němž je možné rychle odpovídat na notifikace z různých komunikačních aplikací nebo třeba přijímat hovor bez nutnosti vytahovat telefon ze stanice.

Systém funguje velmi dobře a stabilně, ani při větším zatížení se nezasekává nebo nepadá. Velkou výhodou je také možnost zapnout vzdálenou správu PC s Windows a ovládat jej z prostředí stanice. Podle nejnovějších zpráv, je v současnosti možné pomocí aplikace Wine emulovat jednoduché Windows programy přímo v rozhraní Android, díky tomu, je budoucnost této stanice vzhledem k využití příznivá i pro „zaryté“ uživatele Windows.

Závěr

DeX je opravdu povedeným příslušenstvím pro vlajkové mobilní telefony společnosti Samsung. Díky své mobilitě a skvělým funkcím cílí především na ty, kdo chtějí používat svůj telefon jako pracovní počítač, tedy do oblasti managerské třídy mobilních telefonů.

Jeho prostředí je jednoduché a zároveň vysoce funkční. Výborným nápadem je ethernetová přípojka, díky které je možné efektivně pracovat na vzdálených počítačích nebo s daty uloženými na síťových discích. DeXu lze vytknout snad jen to, že mu chybí podpora NTFS disků, ale to není žádná zásadní výtka, jelikož v současnosti, hned několik dalších zařízení, včetně chytrých televizí, tento formát stále nepodporuje a řada aplikací funguje na monitoru pouze v omezeném zobrazovacím režimu v okně a není je možné zvětšit. Dle vyjádření Samsungu, lze do budoucna počítat s rozvíjející se podporou aplikací pro fullscreen zobrazení. Aplikace, včetně některých her, které režim celé obrazovky podporují, ale vypadají opravdu dobře.

DeX je praktickou součástí ekosystému, který Samsung kolem svých telefonů vytvořil, a je vysoce praktický. Takhle nějak by mohla vypadat budoucnost mobilních technologií. Uvidíme, s čím přijde Samsung dále a jak bude systém rozvíjet. I jeho první verze je však velice povedená. Snad jen cena, která je v současnosti 3 300 Kč, by mohla být o trochu nižší.

Fotogalerie: