Zdroj: YouTube.com

Robot Moxie pomůže dětem s výukou i emočním a sociálním vývojem

Společnost Embodied zabývající se vývojem AI a pečujících robotů, nedávno představila dětského robota Moxie, který je určen pro domácí výuku a rozvíjení emočního i sociálního chování. Ideální je pro děti od šesti do devíti let věku.

Svým vzhledem Moxie připomíná postavičky z kreslených filmů společnosti Pixar. Uvnitř jeho velké hlavy se nachází čtyři mikrofony a na přední straně je umístěna kamera. Robot byl vytvořen specializovaným týmem vědců, lékařů a designérů tak, aby na děti působil co nejlépe. Moxie se bude schopen učit novým věcem díky on-line aktualizacím. Samozřejmostí bude také možnost ovládání pomocí aplikace v mobilních telefonech rodičů, díky níž budou moci aktivity svého dítěte kontrolovat či je případně omezit.

Výuka bude probíhat pomocí témat a lekcí, které budou seřazeny do jednotlivých učebních plánů. Učení by se mělo nést v hravé atmosféře a kromě klasických vědomostí by mělo zahrnovat také prohlubování sociálních dovedností (empatie, přátelství, porozumění emocím), a to tak, že děti samy budou mít za úkol pomoci robotovi prozkoumat lidské emoce (nejčastěji pomocí prožitých zážitků či nejrůznějších lidských dovedností). Samozřejmostí bude možnost učení se novým slovům nebo chatování o nejrůznějších zážitcích (např. návštěvě zubaře).

Palčivou otázkou, která vyvstává u jakékoli podobné technologie určené dětem, je pochopitelně ochrana jejich soukromí. Podle slov zakladatele společnosti Embodied, Paola Pirjaniana, budou data Moxie pečlivě šifrována a přístup k nim budou mít pouze rodiče či opatrovníci. Přesto se naskýtá otázka, zda bude bezpečnost dostatečná. Navíc je trochu paradoxní, že robot bude učit děti rozvíjet něco, co sám postrádá (řeč je samozřejmě o emočním a sociálním cítění).

Moxie by se měl na trh dostat letos na podzim. Zájemci si za něj však budou muset připlatit, prodávat se totiž bude za 1 500 dolarů (což je asi 38 tisíc korun). Po prvním roce navíc bude nutné měsíčně hradit poplatek 60 dolarů (zhruba 1 500 korun).

Zdroj: theverge.com