Foto: blog.nasa.gov

Sonda OSIRIS-REx úspěšně dopravila na Zemi vzorky asteroidů

Sedmiletá mise NASA OSIRIS-REx, která měla za cíl sběr hornin z blízkozemního asteroidu, je u konce. Kapsle se vzorky se vrátila na Zemi 24. září ráno. Sonda shromáždila přibližně 250 gramů materiálu z asteroidu “Bennu”, který je bohatý na uhlík. Podle NASA asteroid obsahuje jedny z nejstarších hornin v naší sluneční soustavě.

Asteroidy jsou považovány za “časové kapsle” (díky tomu, jak málo se v průběhu času mění) a mohou tedy vědcům nabídnout pohled na chemické složení naší rané sluneční soustavy a určit, zda asteroid náhodou nenesl organické molekuly.

Mise NASA začala již v září 2016 startem z mysu Canaveral na Floridě. Trvalo něco málo přes rok, než provedla průlet kolem Země. O 15 měsíců později, v prosinci 2018, dorazila k asteroidu Bennu. Průzkumník OSIRIS-REx celkem urazil přes 3,9 miliardy kilometrů.

Zatímco vzorek hornin dopadl na zem, sonda NASA OSIRIS-REx zůstala ve vesmíru. Nyní se vydala na novou misi s cílem prozkoumat další blízkozemní asteroid nazvaný Apophis, který má podle NASA průměr zhruba 370 metrů. V roce 2029 se přiblíží k Zemi na vzdálenost 20 000 kilometrů. Nový projekt nazvaný OSIRIS-APophis EXplorer (OSIRIS-APEX) bude zkoumat, jak blízkost asteroidu k Zemi ovlivnila jeho dráhu, rychlost rotace a složení povrchu.

Zdroj: www.engadget.com