Foto: Unsplash

Vědci umí vyrobit ibuprofen a další léky z odpadu papírenského průmyslu

Spojení farmaceutického průmyslu a ekologie je poměrně nezvyklé, nicméně podle studie The Conversation z roku 2019 farmaceutické společnosti vyprodukují více tun ekvivalentu oxidu uhličitého na milion dolarů než automobilový průmysl. Podle studie z roku 2015 je farmaceutický trh o 28 % menší, ale produkuje o 13 % více znečištění než automobilový průmysl. Farmaceutické společnosti jsou proto tlačeny do snižování emisí oxidu uhličitého.

Skupina vědců z Bath Spa University ve Velké Británii možná našla způsob, jak tento problém řešit, tedy jak spojit výrobu životně důležitých léků s ochranou životního prostředí. Ve studii zveřejněné v časopise ChemSusChem tým popisuje proces, který vytvořil pro přeměnu beta-pinenu (složky obsažené v terpentýnu) na farmaceutické prekurzory, které pak použil k syntéze paracetamolu a ibuprofenu.

V současné době většina společností vyrábějících tyto léky proti bolesti používá chemické prekurzory pocházející z ropy. Terpentýn je přitom vedlejší odpadní produkt, který papírenský průmysl vyrábí v množství více než 350 000 tun ročně. Výzkumníci uvádějí, že terpentýn úspěšně použili také k syntéze 4-HAP, prekurzoru beta-blokátorů, inhalačního léku na astma salbutamolu a řady čisticích prostředků pro domácnost.

Kromě toho, že je tento proces udržitelnější, mohl by vést ke stabilnějším cenám léků, protože terpentýn nepodléhá stejným geopolitickým tlakům, které mohou způsobit prudký nárůst cen energie a ropy. Zásadním úskalím tohoto přístupu ale je, že výroba léků z terpentýnu stojí více než z ropy.

Zdroj: engadget.com