Foto: jihokorejský sbor náčelníků štábů

Severokorejský start špionážního satelitu selhal kvůli poruše druhého stupně rakety

Severní Korea ve středu 31. května oznámila, že její první pokus o vyslání špionážního satelitu skončil neúspěchem poté, co selhal druhý stupeň nosné rakety. I navzdory neúspěchu však start vyvolal mezinárodní odsouzení. Vypuštění satelitu Severní Koreou, která je vyzbrojena jadernými zbraněmi, porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které zemi zakazují provádět jakékoli starty balistických raket. Bílý dům ve svém prohlášení z 30. května označil vypuštění rakety za “nestoudné porušení několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN”.

Podle jihokorejského sboru náčelníků štábů se raketa Chollima-1 zřítila do moře téměř 200 km západně od jihokorejského ostrova Eocheong poté, co 30. května v 17:29 odstartovala z odpalovacího stanoviště v provincii Severní Pchjongan. Let trval přibližně šest minut. Raketa letěla směrem na jih a nesla první severní vojenskou průzkumnou družici Malligyong-1. Raketa i družice jsou zcela nové konstrukce a jejich technické specifikace tudíž nejsou známy. Očekává se však, že se nějaké informace ohledně rakety objeví, protože jihokorejská armáda vyzvedla části nosné rakety poblíž místa havárie, kde se stýkají výlučné ekonomické zóny Číny a Jižní Koreje. Armáda sdílela fotografie trosek vytažených z vody, včetně velkého válcovitého předmětu přivázaného k bóji.

Podle zprávy vydané v listopadu 2022 jihokorejským Institutem pro strategii národní bezpečnosti (INSS) byl let z 31. května šestým pokusem Severní Koreje o vypuštění družice. Severní Korea má na oběžné dráze dvě družice – KMS 3-2 a KMS-4 vypuštěné v roce 2012 a 2016. Ty jsou však podle agentury Voice of America nefunkční.

Zdroj: www.spacenews.com