Slepý inženýr spolu s týmem nadšenců vyvinuli chytrou slepeckou hůl

Inovace v dnešní době mají celou řadu funkcí, mezi jejich hlavní rysy patří to, že jsou zábavné a dokáží usnadňovat náš život. Poslední zmiňovaná vlastnost pak platí nejen u běžných zdravých lidí, ale také u jedinců, kterým život znepříjemňuje nějaký druh postižení. A právě těm dokáží mnohokrát pomoci nejvíc.

Dostupnost technologií dnes umožňuje, aby se vývoji nových v jistém slova smyslu revolučních zařízeních věnovali i samotní postižení, kteří nejlépe znají své preference a potřeby. Důkazem tohoto přístupu je Kürşat Ceylan, nevidomý inženýr, který se podílel na vývoji chytré slepecké hole WeWALK.

Ta vznikla v rámci neziskového projektu Akademie mladých gurů (YGA), kterou Kürşat Ceylan spoluzakládal. A v čem je tedy WeWALK inovativní? Její tvůrci do ní dokázali integrovat řadu pokročilých funkcí, včetně podpory Google Map, zpětná reakce ve formě vibrací, propojení s mobilním telefonem, reproduktor, nebo senzory, které hlídají potencionální překážky v úrovni hrudníku a výše, tedy ty, které nemůže běžná slepecká hůl zaregistrovat a jsou tak potenciální hrozbou.

WeWALK dokáže svému uživateli poskytnou informace o tom, jaký autobus se blíží, u kterého východu z metra se právě nachází, nebo které obchody jsou zrovna nedaleko. Hůl by svými možnostmi měla usnadnit život a umožnit nevidomým vyšší samostatnost a zároveň jim pomoci při socializaci a začlenění do společnosti. Mnozí nevidomí a zrakově postižení neradi chodí ven, protože se stydí za svou závislost na okolí. WeWALK by jim měla dopřát mnohem vyšší úroveň nezávislosti.

Zdroj: mypositiveoutlooks.com