WeChat popírá, že ukládá historii chatů uživatelů
Společnost Tencent, tvůrce populární čínské chatovací aplikace WeChat, popírá, že by aplikace ukládala historii uživatelských chatů. Zpráva přichází krátce poté, co předseda představenstva koncernu Geely Holdings (mj. vlastník automobilky Volvo) Li Shufu prohlásil, že šéf Tencentu Ma Huateng „musí sledovat naše WeChaty každý den“.
Jako každé sociální médium, které v Číně působí, má za povinnost i WeChat cenzurovat veřejné příspěvky považované vládnoucí komunistickou stranou za ilegální. Za nepovolené se považují např. příspěvky kritizující stranu nebo podvracející její autoritu ve společnosti a také posty propagující násilí či pornografii.
V souladu se zásadami ochrany soukromí v rámci své aplikace Tencent upozorňuje, že může uchovávat nebo zveřejňovat uživatelské údaje, aby vyhověl požadavku vlády, bezpečnostních složek nebo podobných orgánů“. Dodává, že data jsou ukládána pouze v mobilních telefonech nebo počítačích uživatelů a že je rozhodně nevyužívá pro datovou analýzu např. za účelem prodeje třetí straně. Ukládat uživatelská data tak, jak si to možná představuje šéf společnosti Geely Holdings, prý neumožňuje ani použitá technologie.
Podle organizace Amnesty International, monitorující stav lidských práv po světě, se Tencent umístil na chvostu jejího žebříčku 11 největších technologických společností světa provozujících nejpopulárnější chatovací aplikace, pokud jde o zabezpečení soukromí uživatelů pomocí šifrování. Čínský orgán dohlížející na kyberprostor v zemi Cyber Administration of China v září minulého roku zavedl nové nařízení, jež činí administrátory chatových skupin i společnosti odpovědnými za porušení pravidel o nakládání s on-line obsahem.
Ve stejnou dobu úřady vyměřily technologickým společnostem, mezi nimiž figurovali i giganti jako Tencent, Weibo nebo Baidu, pokuty v maximální výši za to, že nedostatečně kontrolovali on-line obsah svých chatovacích aplikací. Zároveň dohledové orgány dotčené subjekty požádaly, aby v tomto směru zavedly efektivnější opatření.
Zdroj: bbc.com, reuters.com